GENEL KURALLAR

1. Blok ortak kullanım alanı olan koridor, girişler ve sahanlıklara görüntüyü bozacak ve hareketi engelleyecek şekilde dolap, çocuk arabası, bisiklet, saksı vb. eşyalar koymayınız.

2. Sığınak, çatı aralığı ve yangın merdiven boşluğuna hiçbir malzeme koymayınız. Belirtilen alanlarda bulunan malzemelerin çöp olarak değerlendirileceği ve görevliler tarafından toplanılıp atılacağını unutmayınız.

3. Kapı önlerine kısa bir süre de olsa ayakkabı, terlik, şemsiye gibi eşyaları bırakmayınız.

4. Kapı önlerine çöp toplama saatleri dışında çöp vb. bırakmayınız.

5. Site içinde, koridorlarda gürültü kirliliği yapmamaya özen gösteriniz. Kapıların sert açılıp kapanması, temizlik yaparken eşyaların çekilmesi, özellikle de den sonra komşuları rahatsız edecek gürültüler yapmamaya dikkat ediniz.

6. Blok giriş ve sahanlık duvarlarının temiz tutunuz, ilan vb. şeyler yapıştırmayınız, çocukların duvarları yazı ve resimlerle kirletmelerini önlemek maksadıyla gerekli özeni gösteriniz.

7. Blok giriş kapılarının, devamlı kapalı tutunuz.

8. Balkonlardan dışarı doğru çamaşır asmayınız, balkonlarında çamaşır askılığı dışında bir yöntem kullanmayınız. Pencerelerden, balkonlardan bahçeye halı ve çeşitli kirli örtü silkelemeyiniz. Sigara izmariti ve çöp atmayınız.

9. Dairenizde, siteye zarar verecek arızalar varsa (elektrik-su ve kalorifer boruları sızıntıları korozyon) mutlaka tamir ettiriniz.

10. Eşya taşırken duvarların çizilmemesine özen gösteriniz.

11. Aracınızı, park için ayrılmış çizgiler arasına sığacak biçimde, düzgün park ediniz. Araçlarınızı blok önlerine veya otopark çizgisi olmayan yol kenarlarına, park etmeyiniz.

12. Balkon ve pencere önlerine saksı, anten çanağı vb. malzemeleri koymayınız.

13. Sitemiz içi, bahçesi ve çevresinde olumsuz ve emniyetsiz gördüğünüz her durumu yönetime bildiriniz.

14. Sitemizin bakım ve onarım hizmetlerinin düzenli yürütülmesi için, aidat ve diğer ödemelerimizi (varsa birikmiş borçlarımızı) geciktirmeden ödeyiniz.

15. Ödemelerinizde Blok ve Daire numaralarınızı açıklama kısmına mutlaka belirtiniz.

16. Çocuklarınızı, geç saatlere (23.00) kadar, dışarıda, oyun parklarında yalnız bırakmayınız. Çocuklarınızı, gürültü, taşkınlık ve site sakinlerini rahatsız edecek davranışlarda bulunmamaları konusunda sürekli olarak uyarınız.

17. Çatı ve balkonlara anten takmayınız ve bu konularda yönetime talepte bulunmayınız.

18. Bina dış görünümünü etkileyecek herhangi bir değişiklik yapmayınız. Lütfen Balkonlarınızı farklı, renkli camlarla kapattırmayınız.

19. Dairelerde kedi, köpek, kuş ve balık gibi evcil hayvanlar dışında başka hayvan beslemeyiniz. Site içinde hayvan dolaştırmayınız. Hayvanların tuvalet gereksinimleri için site ortak kullanım alanlarını kullanmayınız.

20. Dairelerinizde rahatsız edici duman ve koku çıkaran uygulamalar yapmayınız.

21. Daire içinde yapacağınız tadilatları saat 10:00-18:00 arasında yapınız. Pazar günleri gürültüye neden olacak tadilatlar yapmayınız.

22. Konutunuzda tadilat yaptıracak iseniz, çıkan inşaat atıklarını, poşetler/torbalar içerisine koyulduktan sonra çevrede uzun süre beklemeden site dışarısına çıkarınız. Bu konudaki sorumluluğun kendinizde olduğunu unutmayınız.

23. Güvenliğiniz için yeni aldığınız veya sattığınız araçlarınızın plaka numaralarını en kısa zamanda yönetime mutlaka bildiriniz. HGS alınız.

24. Site içerisinde veya site çevresinde tehlikeli maddeler taşıyan (yanıcı, patlayıcı, kimyasal) araçların park edilmesine kesinlikle izin verilmemektedir. Bu konuda güvenlik görevlilerini uyarınız.

25. Çocuk oyun parkı aletleri alanlarında, 6 yaşından ufak çocuklar yalnız başlarına, refakatsiz bırakmayınız. Emniyet, sağlık, güvenlik, kaza sorumluluğu, ailenindir. Çocuk oyun alanı aletlerini, 12 yaşından büyük çocuklar kullanamaz, Lütfen, çocuklarımıza, gerekli uyarıları yapınız.

26. Konutunuzdan uzun süre ayrılacağınız zaman yönetime bilgi veriniz.

27. Sitede görevlendirilen kişilere, görevleri dışında ve mesai saatleri içerisinde özel işler vermeyiniz. Site görevlileri ile yaşadığınız problemleri yönetime bildiriniz.

SİTE GİRİŞ KURALLARI

1. Sitemize, araçla girişlerinizde, Site görevlilerinden giriş, çıkış bariyerlerinin açılmasını talep etmeyiniz. Site görevlileri, kesinlikle bariyerleri açmayacaktır. Lütfen sizlere verilen HGS kartlarını kullanınız, herhangi bir problemde yardım isteyiniz.

2. Ziyaretçi, misafir araçları, siteye alınmayacaktır.

3. Bir öndeki araç giriş yaptıktan hemen sonra, bariyerler açıkken, lütfen kontrolsüz bir şekilde giriş yapmayınız, bariyerin inmesini bekleyiniz. Bariyerlere çarpma dolayısıyla, araçta veya bariyerlerde oluşabilecek hasarlardan site yönetimi sorumlu olmayacaktır.

4. Alışveriş, su, yemek servisleri ve kargo araçları ilgili site sakininin bilgisi dahilinde içeriye alınacaktır.

5. Ticari araçlar site içerisine park edilmeyecektir. (minibüs, midibüs, otobüs, kamyon, kamyonet, iş makinası, traktör vb.)

6. Giriş kapısı Bölgesine (kaldırım üzeri veya kenarı) kesinlikle herhangi bir araç park edilmemelidir.

7. Taksi çağırdıktan sonra, güvenliğe bilgi verin, taksi onayı sizin tarafınızdan verilmeden, siteye alınmayacaktır.

ZİYARETÇİLERLE İLGİLİ HUSUSLAR

1. Misafirlerinizi, önceden güvenliğe bildirmeniz, sizlere daha hızlı ulaşım sağlayacaktır. Normal ziyaretçiler ve misafirler; Site sakini tarafından önceden bildirim yapılmadığı takdirde kime geldiği sorulacak, teyit alınarak siteye alınacaktır.

2. Dairenizde yapılacak tüm tadilatlarla ilgili olarak yönetime, güvenliğe bilgi vermeniz, gelecek çalışma ekiplerine giriş ve çıkışlarda kolaylık sağlayacaktır. Tamirat, tadilat, taşeron hizmet vb. nedenlerle gelenler, Site sakininden teyit alınarak ilgili yerlere yönlendirilecektir.

3. Siteye devamlı gelmesi muhtemel birinci derece yakınların veya ev hizmetlisi, çocuk bakıcısı gibi kişilerin önceden bildirilmesi, giriş ve çıkışların sorunsuz olmasını sağlayacaktır.

4. Ziyaretçi araçlarının, site içinde park edilmesi konusunda, güvenlik görevlilerine baskı yapmayınız.

POSTA VE KURYE HİZMETLERİ

1. Ana giriş kapılarında görevli güvenlik personelinin, site sakinlerine gelen posta, kargo ve kurye benzeri evrakı teslim alma görevi yoktur. Bu konuda ısrarcı olunmaması gerekmektedir.

2. Gelen posta ve kuryeden ele teslim edilmesi gerekenler, sakinden teyit alınarak Siteye gönderilecek ve PTT görevlisi kanalıyla yapılan tebligatlar hariç diğer teslimatlar ise ilgili dağıtım personeline eşlik edilerek blok girişlerindeki posta kutularına bırakılacaktır.

TEMİZLİK HİZMETLERİ

Sitemizin temizlik hizmetleri, 2 kişilik Apartman görevlisi ekibiyle yürütülmektedir. Temizlik ve çöp toplama hizmetleri aşağıdaki şekilde yürütülecektir.

1. Çöp Toplama Saatleri her sabah 08:00 ve 09:00 arasıdır.

2. Blok içlerinin kokmaması ve kötü görüntülere mahal vermemek için; Lütfen, çöp toplama saatleri dışında kapı önlerine çöp bırakmayınız.

3. Lütfen, çöplerinizi sızdırmayan sağlam çöp poşetlerinde, ağzı kapalı olarak kapı önüne bırakınız ya da görevliye teslim ediniz.

4. Otoparklar bölgesine veya blok girişlerine çöp vb. şeyler bırakmayınız.

5. Evden çıkardığınız eski eşyalarınızı veya atılacak büyük ebatta malzemelerinizi siteden siz uzaklaştırınız.

6. Temizlik hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi ve sitemize yakışır bir görüntü açısından lütfen görevlilere ve yönetime yardımcı olunuz.

AİDATLAR

1. Aidatlarınızı her ayın son gününe kadar ilgili bankanın şubesine veya site yönetimi tarafından ilan edilecek ödeme organlarını kullanarak yatırabilirsiniz. (Gününde ödenmeyen aidatlara kanunda belirtilen %5 gecikme tazminatı ile gecikme faizi uygulanacak ve iki ay ödememe durumunda icra takibi için yasal işlem başlatılacaktır).

2. Ödeme evrakının açıklama kısmına, ad, soyad, blok no, daire no, mutlaka yazınız yazdırınız.

DİĞER HUSUSLAR

1. Güvenlik görevlilerine her türlü emanet, özellikle dairelere ait anahtarları bırakmayınız.

2. Site içerisinde hızlı araç kullanmayınız.

3. Site görevlileri ve güvenlik elemanları ile yaşadığınız problemleri yönetime bildiriniz

4. Dairenizden uzun süreli ayrılışlarda su vanalarınızı kapatınız.

5. Ortak alanlardaki herhangi bir elektrik arızasını gördüğünüzde site görevlilerine bildiriniz.

6. Site içine veya dışına taşınmadan önce mutlaka site yönetimine bilgi veriniz.

7. Taşınma esnasında güvenlik personellerince size bir bilgi formu verilecektir, bu formu tam olarak doldurunuz ve site görevlisine geri teslim ediniz.

8. Taşınma sırasında ortak alanlara verilen zarardan sorumlu olduğunuzu unutmayınız.

9. Taşınma esnasında yeşil alanlara zarar vermeyiniz, bu konuda nakliyecilerinize nezaret ediniz, koli vb. atıkları çevrede bırakmayınız.

10. Araç içindeki çöpler veya küllükleri, sitedeki çöp kutularına boşaltınız. Otopark bölgelerine boşaltmayınız.

11. Araç yıkama, paspas temizliği, yağ değişimi, çevreyi kirletici onarımları site içerisinde yapmayınız.

12. Lütfen, çiçekler ve bitkileri koparmayınız, zarar vermeyiniz.

13. Site yönetiminin bilgisi dışında ortak bahçe alanlarına çiçek, çalı formu, bitki, ağaç fidan dikmeyiniz.

14. Mevcut yeşil alanlardaki bitkiler kişisel düşüncelerle site yönetimine bilgi verilmeden sökmeyiniz. 15. Balkon ve korkuluklara çamaşır havalandırma ve kurutma amaçlı halı kilim vs. asmayınız.